Znano je, da je na mestu, kjer je danes terasa, v preteklosti stal del gradu. Porušili so ga ob koncu 18. stoletja, kmalu po podoru skale, ki je del zidu celo odnesel. Da bi preprečili večje poškodbe grajskega kompleksa, so nadzorovano podrli ogroženi del in z materialom zasipali spodnje(a) nadstropje(a). V tem spodnjem delu naj bi bili po prepričanju strokovnjakov ostanki najstarejšega dela gradu iz 13. stol. ali starejši.
Naslednji plaz, ki se je sprožil z borlskega hriba 16. septembra 1937 (zjutraj 700-800 m3 kamenja in zemlje, popoldne pa še en 200-300 m3), gradu ni neposredno ogrozil. Sta pa plazova povsem zasula prometnico proti Zavrču. Leta 1938 pozimi so del skal, ki so ostale kot previs, minirali.
Podor v letu 2012 je bil bistveno večji, saj naj bi s hriba na cesto zgrmelo okoli 2000 m3 kamenja. Tudi tokrat so skale razstrelili. Cesta proti Zavrču je bila zaradi odstranjevanja materiala zaprta več kot mesec dni.
V sklopu sanacijskih del podora potekajo trenutno na Borlu tudi arheološka izkopavanja. V kratkem pričakujemo novice, kaj bodo pokazale arheološke raziskave. Ali so našli najstarejši predel gradu? Ali bomo izvedeli tudi starost gradu? Ali so odkrili tudi kake zanimive predmete?
Na kratkem srečanju z odgovornim arheologom smo člani Društva za oživitev gradu Borl izvedeli, da so izkopali že 670 m3 materiala. V prvi fazi so kopali strojno, zdaj pa jih čaka še ročni izkop, da pridejo do eventualnega tlaka v najnižji kleti ali do skale. Del zidu na notranji strani so že očistili bršljana in vseh drugih grmovnic, zdaj jih čaka še čiščenje zunanjosti. Morda bomo del zidu v kratkem videli že od spodaj.
Člani DgB z nestrpnostjo pričakujemo zanimive novice z Borla.
Video posnetek Centra za preventivno arheologijo